New York is an expensive city. Included below is a collection of the prices New Yorkers pay everyday and don’t give it a second thought.
-2 plastic spray bottles for $30. Repeat 3 times and see if that makes it any better.

-1 quart of freshly squeezed blood orange juice for $12.99.

-It’s Sicilian pistachio spread. From Sicily. So $36.99 because, well, New York and New Yorker’s can’t be doing that Peter Pan stuff.
-I paid $83 dollars for a month of electricity. That’s lighting my entire apartment for 30 days. For only $7 more dollars, I could get this candle.

-Now you can pay New York City bar prices from the convenience of your 450 square foot apartment. $26.99 for a 4 pack of beer. Why hadn’t beer companies thought of this earlier?

-Not your everyday chicken egg but at $12/dozen for Wild Turkey Eggs, $7/dozen for Pheasant Eggs, and $4/each (or $48/dozen) for Goose Eggs, NYC is not messing around with breakfast, custards and souffles.

-I grew up eating fish in a can. This takes that affordable family meal to another level. Smoked Chinook Salmon at $25 per can.

-Remember when garlic wasn’t $40 per pound? This might be one of those food window shopping situations.

-Online I can buy a jar of peanut butter for $2.58. Jar of Welch’s Grape Jelly $2.00. Loaf of white bread $1.65. Enough ingredients to have PB&J for a week, $6.23. Or you can spend $6 for a fancy one in the city.

-Charentais melon (fancy cantaloupe) $8/each. Yes they are an heirloom variety but the summer cantaloupe of my youth for a couple dollars will also do.
-Are your culinary creations suffering from a general lack of pizazz? Well, you can fix that with Bottarga Tuna (cured fish roe) for only $140.80/lb.
-Farmer’s Market popsicle made with fresh strawberries for $4. Best popsicle I ever had.
-The wooden spoon your Italian Grandma used to make sauce when you were growing up is priceless, this wooden spoon is just pricey at $55.-A $90 Espresso cup. Because drinking your Espresso in an $89 cup would just be silly.
-Introducing the high-end mini sandwich for $5.50. For scale, look at the paperclip in the photo (sandwich was approximately 1 inch wide by 6 inches long.)
-Sliced mango in a cup, $8.99/lb. Because sometimes you just have to treat yourself.
-Grilled Zucchini from Italy, $16/lb. Yes, they came from 3,700 miles away but local zucchini and a Weber grill might do the trick just as well.
-Milkshake for $4.50. While the price initially wasn’t surprising, when the shake arrived the size was noticed. Lime included for scale.
-A city obsessed with succulents….and more than willing to pay a premium. Seen downtown in Soho, this approximately 3in plant is retailing for $6!
-Found in an Upper West Side hardware store, a $19.99 storage bin. Priced at 2 to 3 times more money than non nyc stores for the same container.
– In the market for a 3-4 foot spruce tree? For $125 dollars this 7 gallon potted tree can be all yours (ceramic pot not included.)
-Stop by your local plant store and pick up a succulent garden……for $99.99
– A $72 dollar turkey
– Halloween Pumpkin. $36.
Ya spends your money as you earn it. Saving for a rainy day. Or…in debt forever, or, in debt for a good time. I’ll take a walk in the garden. Stretch. Take a deep breath of fresh air and go back to work. Thanks for the interesting and inspirational post. 🙂
I can’t wait to go shopping with you! 😉